Trwa renowacja kościoła
23/11/2020
Od ponad roku w Montfermeil – mieście położonym w regionie paryskim – trwa renowacja kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Stan świątyni
Po tym jak w 2018 r. sklepienie kościoła zaczęło pękać, miasto podjęło decyzję o jego renowacji, gdyż ostatni remont świątyni miał miejsce prawie 40 lat wcześniej. Rok później ruszyły prace remontowe i konsolidacyjne zabytku. Na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych widoczne już były pęknięcia, wykruszenia tynku, zacieki oraz brud. Zaplanowane prace musiały zostać przeprowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, gdyż wszystkie kościoły we Francji wybudowane przed rokiem 1905, są zapisane w rejestrze zabytków narodowych w związku z czym, podlegają one szczególnej ochronie. Po tym jak miasto wykonało zamówienie publiczne, przetargi wygrało Biuro Architektoniczne „Lympia Architecture”. Przewidywany koszt prac wynosi prawie 2 mln. euro, z czego 235 tys. to środki z budżetu regionu. Parafia uzyskała również wsparcie finansowe ze strony organizacji kościelnych oraz Rady miasta.
Fot. Diana Dudek
Cenny zabytek
Kościół Św. Piotra i Pawła został wybudowany w XIII wieku. Przez następne 500 lat, świątynia pełniła swoją funkcję bez większych zmian lecz w czasie rewolucji francuskiej (1789–1799) została ona najpierw pozbawiona trzech zabytkowych dzwonów, które użyto do produkcji armat, a potem sprzedana komisarzowi rządowemu, panu Jean Ledoyen, który stopniowo sprzedawał jej materiały (łupki, dachówki, itp.). Jego celem było całkowite zburzenie świątyni aby usunąć wpływy Kościoła katolickiego w Montfermeil. Nie mogąc jednak w pełni opłacić budynku, w 1802 r. kościół został zwrócony mieszkańcom, którzy niezwłocznie zatroszczyli się o świątynię ofiarując m.in. witraże oraz nowe dzwony. Wnętrze kościoła kryje kilka cennych zabytków ruchomych i nieruchomych jak gipsowa rzeźba przedstawiająca Golgotę (ukrzyżowanego Chrystusa z Maryją i Janem Ewangelistą u jego stóp), drewniana rzeźba przedstawiająca postać Św. Wincentego z Saragossy, wyroby złotnicze liturgiczne oraz niedawno odkryte malowidła z XIII w. przedstawiające m.in. ornamenty geometryczne, ornamenty roślinne, takie jak lilie i stylizowane liście, świętych i teksty łacińskie.
Ważny remont
W pierwszym etapie, trwającym osiem miesięcy, została wykonana konserwacja techniczna, której celem było wzmocnienie strukturalnemurówkościołaoraz zabezpieczenie go od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Kolejny, drugi etap dobiega końca po roku prac. W tej fazie zostały wykonane liczne prace murarskie, ciesielskie, dekarskie, stolarskie, witrażowe oraz ślusarskie aby świątyni został przywrócony pierwotny wygląd. Odnowiona i upiększona oraz dostosowana do współczesnych standardów zapewnia również bezpieczeństwo wychodząc naprzeciw potrzebom wiernych. Ostatnim etapem prac będzie poprawa estetyki wnętrza oraz ponowny montaż poszczególnych elementów jak rzeźby i Droga Krzyżowa. Remont ma się zakończyć w czerwcu 2021 r. dzięki czemu to żyjące dziedzictwo wiary i kultury zostanie przekazane następnym pokoleniom.
DIANA DUDEK