Trwa renowacja kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła

23/12/2020 10:43
Redakcja

Trwa renowacja kościoła 

23/11/2020 

Od ponad roku w Montfermeil – mieście położonym w regionie paryskim – trwa renowacja kościoła Świętych  Apostołów Piotra i Pawła. 

Stan świątyni 

 Po tym jak w 2018 r. sklepienie kościoła  zaczęło pękać, miasto podjęło decyzję o jego  renowacji, gdyż ostatni remont świątyni  miał miejsce prawie 40 lat wcześniej.  Rok później ruszyły prace remontowe  i konsolidacyjne zabytku. Na ścianach  wewnętrznych i zewnętrznych widoczne już  były pęknięcia, wykruszenia tynku, zacieki  oraz brud. Zaplanowane prace musiały zostać  przeprowadzone pod nadzorem konserwatora  zabytków, gdyż wszystkie kościoły we Francji  wybudowane przed rokiem 1905, są zapisane  w rejestrze zabytków narodowych w związku  z czym, podlegają one szczególnej ochronie. Po  tym jak miasto wykonało zamówienie publiczne,  przetargi wygrało Biuro Architektoniczne  „Lympia Architecture”. Przewidywany koszt  prac wynosi prawie 2 mln. euro, z czego  235 tys. to środki z budżetu regionu. Parafia  uzyskała również wsparcie finansowe ze strony  organizacji kościelnych oraz Rady miasta. 

Fot. Diana Dudek

Cenny zabytek 

Kościół Św. Piotra i Pawła został wybudowany w XIII wieku. Przez następne 500 lat, świątynia pełniła swoją funkcję bez większych zmian lecz w czasie rewolucji francuskiej (1789–1799) została ona najpierw pozbawiona trzech zabytkowych dzwonów, które użyto do produkcji armat, a potem sprzedana komisarzowi rządowemu, panu Jean Ledoyen, który stopniowo sprzedawał jej materiały (łupki, dachówki, itp.). Jego celem było całkowite zburzenie świątyni aby usunąć wpływy Kościoła katolickiego w Montfermeil. Nie mogąc jednak w pełni opłacić budynku, w 1802 r. kościół został zwrócony mieszkańcom, którzy niezwłocznie zatroszczyli się o świątynię ofiarując m.in. witraże oraz nowe dzwony. Wnętrze kościoła kryje kilka cennych zabytków ruchomych i nieruchomych jak gipsowa rzeźba przedstawiająca Golgotę (ukrzyżowanego Chrystusa z Maryją i Janem Ewangelistą u jego stóp), drewniana rzeźba przedstawiająca postać Św. Wincentego z Saragossy, wyroby złotnicze liturgiczne oraz niedawno odkryte malowidła z XIII w. przedstawiające m.in. ornamenty geometryczne, ornamenty roślinne, takie jak lilie  i stylizowane liście, świętych i teksty łacińskie. 

Ważny remont 

  W pierwszym etapie, trwającym osiem miesięcy, została wykonana konserwacja techniczna, której celem było wzmocnienie strukturalnemurówkościołaoraz zabezpieczenie go od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Kolejny, drugi etap dobiega końca po roku prac. W tej fazie zostały wykonane liczne prace murarskie, ciesielskie, dekarskie, stolarskie, witrażowe oraz ślusarskie aby świątyni został przywrócony pierwotny wygląd. Odnowiona i upiększona oraz dostosowana do współczesnych standardów zapewnia również bezpieczeństwo wychodząc naprzeciw potrzebom wiernych. Ostatnim etapem prac będzie poprawa estetyki wnętrza oraz ponowny montaż poszczególnych elementów jak rzeźby i Droga Krzyżowa. Remont ma się zakończyć w czerwcu 2021 r. dzięki czemu to żyjące dziedzictwo wiary i kultury zostanie przekazane następnym pokoleniom. 

DIANA DUDEK